Auszeichnung - Goya Awards - 1995-2004
Nationale Auszeichnungen
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- Deutscher Filmpreis
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmfestivals
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Internationale Filmfestspiele Berlin)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Kritikauszeichnungen
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Genreauszeichnungen
Schmähpreise
2004 - 18th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Documentary Feature
- La pelota vasca. La piel contra la piedra (Julio Medem)
- Polígono Sur (Dominique Abel)
- Suite Habana (Fernando Pérez)
- Un instante en la vida ajena (José Luis López Linares)
Best Director
- Todd Haynes (Dem Himmel so fern)
- Martin Scorsese (Gangs of New York)
- Rob Marshall (Chicago)
- Spike Jonze (Adaption)
Best New Director
- La suerte dormida (Ángeles González Sinde)
- Días de fútbol (David Serrano)
- Lampedusa (Jaime Rosales)
- Die Torremolinos Homevideos (Pablo Berger)
Best Actor
- Luis Tosar (Öffne meine Augen)
- Ernesto Alterio (Días de fútbol)
- Alfredo Landa (25 Stunden)
- Javier Cámara (Die Torremolinos Homevideos)
Best Actress
- Laia Marull (Öffne meine Augen)
- Adriana Ozores (La suerte dormida)
- Sarah Polley (Mein Leben ohne mich)
- Nicole Kidman (Unterwegs nach Cold Mountain)
Best Supporting Actor
- Eduard Fernández (En la Ciudad - In der Stadt)
- José Luis Gómez (La luz prodigiosa)
- Joan Dalmau (Soldados de Salamina)
- Juan Diego (Die Torremolinos Homevideos)
Best Supporting Actress
- Candela Peña (Öffne meine Augen)
- María Pujalte (El lápiz del carpintero)
- Mónica López (En la Ciudad - In der Stadt)
- María Botto (Soldados de Salamina)
Best New Actor
- Fernando Tejero (Días de fútbol)
- Víctor Clavijo (El regalo de Silvia)
- Juan Sanz (La vida mancha)
- Óscar Jaenada (Noviembre)
Best New Actress
- María Valverde (Bon voyage)
- Verónica Sánchez (Voll verheiratet)
- Nathalie Poza (Días de fútbol)
- Elisabet Gelabert (Öffne meine Augen)
Best Original Screenplay
- Öffne meine Augen (Icíar Bollaín, Alicia Luna)
- En la Ciudad - In der Stadt (Tomàs Aragay, Cesc Gay)
- Las horas del día (Jaime Rosales, Enric Rufas)
- Die Torremolinos Homevideos (Pablo Berger)
Best Adapted Screenplay
- Mein Leben ohne mich (Isabel Coixet)
- La flaqueza del bolchevique (Manuel Martín Cuenca, Lorenzo Silva)
- La luz prodigiosa (Fernando Marías)
- Soldados de Salamina (David Trueba)
Best Spanish Language Foreign Film
- Historias mínimas (Carlos Sorin) (Argentina)
- El misterio del Trinidad (José Luis García Agraz) (Mexiko)
- El viaje hacia el mar (Guillermo Casanova) (Uruguay)
- Suite Habana (Fernando Pérez) (Kuba)
Best European Feature
- Good Bye Lenin! (Wolfgang Becker)
- Dogville (Lars von Trier)
- Weißer Oleander (Claude Chabrol)
- Die Träumer (Bernardo Bertolucci)
Best Animated Film
- El cid: La leyenda (Jose Pozo)
- El embrujo del sur (Juan Bautista Berasategi)
- Glup, una aventura sin desperdicio (Aitor Arregi, Iñigo Berasategui)
- Die Könige aus dem Morgenland (Antonio Navarro)
Best Cinematography
- Soldados de Salamina (Javier Aguirresarobe)
- Al sur de Granada (José Luis Alcaine)
- Carmen (Paco Femenia)
- The Galíndez Mystery (Alfredo Mayo)
Best Editing
- Clever & Smart (Iván Aledo)
- Carmen (Teresa Font)
- Días de fútbol (Kiko de la Rica)
- Öffne meine Augen (Ángel Hernández Zoido)
Best Sound
Best Original Score
Best Original Song
- Carmen (Cuando me maten)
- Atraco a las 3... y media Atraco a tu corazón)
- Cosa de brujas (Just Sorcery)
- Mein Leben ohne mich (Humans Like You)
Best Art Direction
- Clever & Smart (César Macarrón)
- Carmen (Benjamín Fernández)
- Sinbad: Der Herr der sieben Meere (Juan Pedro De Gaspar)
- 25 Stunden (Felix Murcia)
Best Costume Design
- Carmen (Yvonne Blake)
- Hotel Danubio (Lourdes de Orduña, Montse Sancho)
- Clever & Smart (Tatiana Hernández)
- Noviembre (Nereida Bonmatí)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
2003 - 17th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Documentary Feature
- El efecto Iguazú (Pere Joan Ventura)
- Balseros (Carles Bosch, Josep Maria Domènech)
- De Salamanca a ninguna parte (Chema de la Peña)
- Nomaden der Lüfte - Das Geheimnis der Zugvögel (Jacques Cluzaud, Michel Debats, Jacques Perrin)
Best Director
- Fernando León de Aranoa (Montags in der Sonne)
- Emilio Martínez Lázaro (Bedside Stories)
- Pedro Almodóvar (Sprich mit ihr)
- Antonio Hernández (En la ciudad sin límites)
Best New Director
- Smoking Room (Roger Gual, Julio D. Wallovits)
- La vida de nadie (Eduard Cortés)
- Piedras (Ramón Salazar)
- A mi madre le gustan las mujeres (Daniela Fejerman, Inés París)
Best Actor
- Javier Bardem (Montags in der Sonne)
- Javier Cámara (Sprich mit ihr)
- Juan Luis Galiardo (El caballero Don Quijote)
- Sancho Gracia (800 balas)
Best Actress
- Mercedes Sampietro (Lugares comunes)
- Ana Fernández (Historia de un beso)
- Adriana Ozores (La vida de nadie)
- Leonor Watling (A mi madre le gustan las mujeres)
Best Supporting Actor
- Luis Tosar (Montags in der Sonne)
- José Coronado (La caja 507)
- Carlos Hipólito (Historia de un beso)
- Alberto San Juan (Bedside Stories)
Best Supporting Actress
- Geraldine Chaplin (En la ciudad sin límites)
- María Esteve (Bedside Stories)
- Mar Regueras (Rencor)
- Tina Sáinz (Historia de un beso)
Best New Actor
- José Ángel Egido (Montags in der Sonne)
- Roberto Enríquez (El alquimista impaciente)
- Carlos Iglesias (El caballero Don Quijote)
- Guillermo Toledo (Bedside Stories)
Best New Actress
- Lolita Flores (Rencor)
- Nieve de Medina (Montags in der Sonne)
- Clara Lago (El viaje de Carol)
- Marta Etura (La vida de nadie)
Best Original Screenplay
- Montags in der Sonne (Fernando León de Aranoa, Ignacio del Moral)
- En la ciudad sin límites (Enrique Brasó, Antonio Hernández)
- Smoking Room (Roger Gual, Julio D. Wallovits)
- Sprich mit ihr (Pedro Almodóvar)
Best Adapted Screenplay
- Lugares comunes (Adolfo Aristarain, Kathy Saavedra)
- Volverás (Antonio Chavarrías)
- Le Sortilège de Shanghai (Fernando Trueba)
- El caballero Don Quijote (Manuel Gutiérrez Aragón)
Best Spanish Language Foreign Film
- El último tren (Diego Arsuaga) (Argentina, Uruguay)
- Die Versuchung des Padre Amaro (Carlos Carrera) (Mexiko)
- Nada (Juan Carlos Cremata Malberti) (Kuba)
- Un día de suerte (Sandra Gugliotta) (Argentina)
Best European Feature
- Der Pianist (Roman Polański)
- Bella Martha (Sandra Nettelbeck)
- Gosford Park (Robert Altman)
- Italienisch für Anfänger (Lone Scherfig)
Best Animated Film
- Dragon Hill - Der Drachenwächter (Ángel Izquierdo)
- Anjé. La leyenda del pirineo (Juanjo Elordi)
- El rey de la granja (Gregorio Muro)
- Puerta del tiempo (Pedro Delgado)
Best Cinematography
- Le Sortilège de Shanghai (José Luis López Linares)
- El caballero Don Quijote (José Luis Alcaine)
- Sie sind unter uns! (Néstor Calvo)
- Historia de un beso (Raúl Pérez Cubero)
Best Editing
- La caja 507 (Ángel Hernández Zoido)
- 800 balas (Alejandro Lázaro)
- Aro Tolbukhin. En la mente del asesino (Ernest Blasi)
- Montags in der Sonne (Nacho Ruiz Capillas)
Best Sound
- Der Herr der Ringe - Die Gefährten
- The Hole - Gefangen in der Dunkelheit
- Der Sohn der Braut
- 13 Geister
Best Original Score
- Sprich mit ihr (Alberto Iglesias)
- A mi madre le gustan las mujeres (Juan Bardem)
- 800 balas (Roque Baños)
- En la ciudad sin límites (Víctor Reyes)
Best Original Song
- Salomé (Sevillana para Carlos)
- Guerreros (Human monkeys)
- Dragon Hill - Der Drachenwächter (Un lugar más allá)
- Arderás conmigo (Ojos de gacela)
Best Art Direction
- Le Sortilège de Shanghai (Salvador Parra)
- El caballero Don Quijote (Felix Murcia)
- Historia de un beso (Gil Parrondo)
- El alquimista impaciente (Rafael Palmero)
Best Costume Design
- Historia de un beso (Gumersindo Andrés)
- Le Sortilège de Shanghai (Lala Huete)
- El viaje de Carol (Lena Mossum)
- Callas Forever (Anna Anni, Alessandro Lai, Alberto Spiazzi)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
2002 - 16th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
- Alejandro Amenábar (The Others)
- Vicente Aranda (Juana la Loca)
- Julio Medem (Lucía und der Sex)
- Agustín Díaz Yanes (Don't Tempt Me)
Best New Director
- Intacto (Juan Carlos Fresnadillo)
- Más pena que gloria (Víctor García León)
- Salvajes (Carlos Molinero)
- Mine Alone (Javier Balaguer)
Best Actor
- Eduard Fernández (Fausto 5.0)
- Eusebio Poncela (Intacto)
- Tristán Ulloa (Lucía und der Sex)
- Sergi López (Mine Alone)
Best Actress
- Pilar López de Ayala (Juana la Loca)
- Nicole Kidman (The Others)
- Victoria Abril (Don't Tempt Me)
- Paz Vega (Mine Alone)
Best Supporting Actor
- Emilio Gutiérrez Caba (El cielo abierto)
- Antonio Dechent (Intacto)
- Gael García Bernal (Don't Tempt Me)
- Eduard Fernández (Son de mar - Nicht ohne Dich)
Best Supporting Actress
- Rosa Maria Sardà (Sin vergüenza)
- Rosana Pastor (Juana la Loca)
- Elena Anaya (Lucía und der Sex)
- Najwa Nimri (Lucía und der Sex)
Best New Actor
- Leonardo Sbaraglia (Intacto)
- James Bentley (The Others)
- Biel Durán (Más pena que gloria)
- Rubén Ochandiano (Silencio roto)
Best New Actress
- Paz Vega (Lucía und der Sex)
- Malena Alterio (El palo)
- Alakina Mann (The Others)
- María Isasi (Salvajes)
Best Original Screenplay
- The Others (Alejandro Amenábar)
- Don't Tempt Me (Agustín Díaz Yanes)
- Sin vergüenza (Joaquín Oristrell, Teresa Pelegri, Cristina Rota)
- Lucía und der Sex (Julio Medem)
Best Adapted Screenplay
- Salvajes (Clara Pérez Escrivá, Jorge Juan Martínez, Carlos Molinero, Lola Salvador)
- Son de mar - Nicht ohne Dich (Rafael Azcona)
- Illa de l'holandès, L' (Dominic Harari, Sigfrid Monleón, Teresa Pelegri, Ferran Torrent)
- Anita no pierde el tren (Lluís-Anton Baulenas, Ventura Pons)
Best Spanish Language Foreign Film
- La fuga (Eduardo Mignogna) (Argentina)
- Miel para Oshún (Humberto Solás) (Kuba)
- Nadie te oye: Perfume de violetas (Marisa Sistach) (Mexiko)
- Taxi para tres (Orlando Lübbert) (Chile)
Best European Feature
- Die fabelhafte Welt der Amelie (Jean-Pierre Jeunet)
- Billy Elliot - I Will Dance (Stephen Daldry)
- Chocolat - Ein kleiner Biss genügt (Lasse Hallström)
- Bridget Jones - Schokolade zum Frühstück (Sharon Maguire)
Best Animated Film
- Abenteuer im Zauberwald (Ángel de la Cruz, Manolo Gómez)
- La leyenda del unicornio (Maite Ruiz de Austri)
- Manuelita (Manuel García Ferré)
- Un perro llamado Dolor (Luis Eduardo Aute)
Best Cinematography
- The Others (Javier Aguirresarobe)
- Lucía und der Sex (Kiko de la Rica)
- Juana la Loca (Paco Femenia)
- Finding Forrester (Harris Savides)
Best Editing
- The Others (Nacho Ruiz Capillas)
- Lucía und der Sex (Iván Aledo)
- Don't Tempt Me (José Salcedo)
- Juana la Loca (Teresa Font)
Best Sound
Best Original Score
- Lucía und der Sex (Alberto Iglesias)
- The Others (Alejandro Amenábar)
- Don't Tempt Me (Bernardo Bonezzi)
- Juana la Loca (José Nieto)
Best Original Song
- Abenteuer im Zauberwald (Tu Bosque animado)
- Mine Alone (Solo mía)
- Torrente 2 - Mission Marbella (Semos diferentes)
- El cielo abierto (Again)
Best Art Direction
- The Others (Benjamín Fernández)
- Intacto (César Macarrón)
- Don't Tempt Me (Javier Fernández)
- Juana la Loca (Josep Rosell)
Best Costume Design
- Juana la Loca (Javier Artiñano)
- Off Key (Alberto Luna)
- Das Rückgrat des Teufels (José Vico)
- The Others (Sonia Grande)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
2001 - 15th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
- José Luis Borau (Leo)
- Jaime Chávarri (Besos para todos)
- Álex de la Iglesia (Allein unter Nachbarn)
- José Luis Garci (You're the one (Eine Geschichte von damals))
Best New Director
- El bola (Achero Mañas)
- The Heart of the Warrior (Daniel Monzón)
- Krámpack (Cesc Gay)
- Sé quién eres (Patricia Ferreira)
Best Actor
- Juan Luis Galiardo (Adiós con el corazón)
- Carmelo Gómez (El portero)
- Juan Diego Botto (Plenilunio)
- Miguel Ángel Solá (Sé quién eres)
Best Actress
- Carmen Maura (Allein unter Nachbarn)
- Icíar Bollaín (Leo)
- Adriana Ozores (Plenilunio)
- Lydia Bosch (You're the one (Eine Geschichte von damals))
Best Supporting Actor
- Emilio Gutiérrez Caba (Allein unter Nachbarn)
- Luis Cuenca (Obra maestra)
- Juan Diego (You're the one (Eine Geschichte von damals))
- Iñaki Miramón (You're the one (Eine Geschichte von damals))
Best Supporting Actress
- Julia Gutiérrez Caba (You're the one (Eine Geschichte von damals))
- Chusa Barbero (Besos para todos)
- Terele Pávez (Allein unter Nachbarn)
- Ana Fernández (You're the one (Eine Geschichte von damals))
Best Original Screenplay
- El bola (Verónica Fernández, Achero Mañas)
- Allein unter Nachbarn (Jorge Guerricaechevarría, Álex de la Iglesia)
- Leo (José Luis Borau)
- You're the one (Eine Geschichte von damals) (José Luis Garci, Horacio Valcárcel)
Best Adapted Screenplay
- Lázaro de Tormes (Fernando Fernán Gómez)
- El otro barrio (Salvador García Ruiz)
- El portero (Manuel Hidalgo, Gonzalo Suárez)
- Krámpack (Tomàs Aragay, Cesc Gay)
Best Spanish Language Foreign Film
- Burnt Money (Marcelo Piñeyro) (Argentina)
- Lista de espera (Juan Carlos Tabío) (Kuba)
- Pantaleón y las visitadoras (Francisco J. Lombardi) (Peru)
- Ratas, ratones, rateros (Sebastián Cordero) (Ekvádor)
Best European Feature
- Dancer in the Dark (Lars von Trier) (Dánsko, Švédsko)
- Enskilda samtal (Liv Ullmann) (Švédsko)
- Chicken Run - Hennen Rennen (Peter Lord, Nick Park) (Velká Británie)
- East Is East (Damien O'Donnell) (Velká Británie)
Best Animated Film
- La isla del cangrejo (Txabi Basterretxea, Joxan Muñoz)
- El ladrón de sueños (Ángel Alonso)
- Marco Antonio, rescate en Hong Kong (Manuel J. García, Carlos Varela)
Best Cinematography
- You're the one (Eine Geschichte von damals) (Raúl Pérez Cubero)
- Calle 54 (José Luis López Linares)
- El mar (Jaume Peracaula)
- Allein unter Nachbarn (Kiko de la Rica)
- Plenilunio (Gonzalo F. Berridi)
Best Editing
- You're the one (Eine Geschichte von damals) (Miguel González Sinde)
- Calle 54 (Carmen Frías)
- Allein unter Nachbarn (Alejandro Lázaro)
- Leo (José Salcedo)
Best Sound
- Calle 54 (Pierre Gamet, Dominique Hennequin)
- El bola (Sergio Bürmann, Jaime Fernández, Daniel Goldstein, Ricardo Steinberg)
- Allein unter Nachbarn (Jaime Fernández, James Muñoz, José Vinader)
- Plenilunio (Ray Gillon, James Muñoz, Gilles Ortion)
Best Original Score
- Sé quién eres (José Nieto)
- Asfalto (Nacho Mastretta)
- Allein unter Nachbarn (Roque Baños)
- Plenilunio (Antonio Meliveo)
Best Original Song
- Fugitivas (Fugitivas)
- El arte de morir (El arte de Morir)
- Gitano (Gitano)
- Km. 0 (Km. 0)
Best Art Direction
- You're the one (Eine Geschichte von damals) (Gil Parrondo)
- Besos para todos (Ulia Loureiro, Fernando Sáenz)
- Allein unter Nachbarn (José Luis Arrizabalaga, Biaffra)
- Lázaro de Tormes (Luis Ramírez)
Best Costume Design
- Lázaro de Tormes (Javier Artiñano)
- Besos para todos (Pedro Moreno)
- Allein unter Nachbarn (Paco Delgado)
- You're the one (Eine Geschichte von damals) (Gumersindo Andrés)
Best Make Up
Best Production Supervision
- You're the one (Eine Geschichte von damals)
- The Heart of the Warrior
- Allein unter Nachbarn
- Lázaro de Tormes
Best Special Effects
Honorary Goya Award
2000 - 14th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
- Pedro Almodóvar (Alles über meine Mutter)
- Gracia Querejeta (Cuando vuelvas a mi lado)
- José Luis Cuerda (Butterfly Tongue)
- Benito Zambrano (Alleine)
Best New Director
- Alleine (Benito Zambrano)
- La mujer más fea del mundo (Miguel Bardem)
- Lieber gestern als nie ... (María Ripoll)
- Bruderschaft des Todes (Mateo Gil)
Best Actor
- Francisco Rabal (Goya)
- Josep Maria Pou (Amic/Amat)
- Fernando Fernán Gómez (Butterfly Tongue)
- Jordi Mollà (Second Skin - Mörderisches Puzzle)
Best Actress
- Cecilia Roth (Alles über meine Mutter)
- Mercedes Sampietro (Cuando vuelvas a mi lado)
- Ariadna Gil (Lágrimas negras)
- Carmen Maura (Lisboa)
Best Supporting Actor
- Juan Diego (París-Tombuctú)
- Mario Gas (Amic/Amat)
- José Coronado (Goya)
- Álex Angulo (Muertos de risa)
Best Supporting Actress
- María Galiana (Alleine)
- Adriana Ozores (Cuando vuelvas a mi lado)
- Julieta Serrano (Cuando vuelvas a mi lado)
- Candela Peña (Alles über meine Mutter)
Best New Actor
- Carlos Álvarez-Novoa (Alleine)
- Luis Tosar (Blumen aus einer anderen Welt)
- Manuel Lozano (Butterfly Tongue)
- Eduard Fernández (Los lobos de Washington)
Best New Actress
- Ana Fernández (Alleine)
- María Botto (Celos)
- Silvia Abascal (La fuente amarilla)
- Antonia San Juan (Alles über meine Mutter)
Best Original Screenplay
- Alleine (Benito Zambrano)
- Cuando vuelvas a mi lado (Manuel Gutiérrez Aragón, Elías Querejeta, Gracia Querejeta)
- Blumen aus einer anderen Welt (Icíar Bollaín, Julio Llamazares)
- Alles über meine Mutter (Pedro Almodóvar)
Best Adapted Screenplay
- Butterfly Tongue (Rafael Azcona)
- Amic/Amat (Josep Maria Benet i Jornet)
- El coronel no tiene quien le escriba (Paz Alicia Garciadiego)
- Manolito Gafotas (Miguel Albaladejo, Elvira Lindo)
Best Spanish Language Foreign Film
- La vida es silbar (Fernando Pérez) (Kuba)
- Del olvido al no me acuerdo (Juan Carlos Rulfo) (Mexiko)
- Golpe de estadio (Sergio Cabrera) (Kolumbie)
- Mundo grúa (Pablo Trapero) (Argentina)
Best European Feature
- Das Leben ist schön (Roberto Benigni) (Itálie)
- Schwarze Katze, Weißer Kater (Emir Kusturica) (Jugoslávie, Francie, Německo)
- Es beginnt heute (Bertrand Tavernier) (Francie)
- Dinner für Spinner (Francis Veber) (Francie)
Best Animated Film
Best Cinematography
- Goya (Vittorio Storaro)
- Butterfly Tongue (Javier Salmones)
- Alles über meine Mutter (Affonso Beato)
- Volavérunt (Paco Femenia)
Best Editing
- Alles über meine Mutter (José Salcedo)
- Goya (Julia Juániz)
- Butterfly Tongue (Nacho Ruiz Capillas)
- Alleine (Fernando Pardo)
Best Sound
- Alles über meine Mutter (José Antonio Bermúdez, Diego Garrido, Miguel Rejas)
- Goya (Carlos Faruolo, Jaime Fernández, Alfonso Pino, Alfonso Raposo)
- Butterfly Tongue (Patrick Ghislain, Daniel Goldstein, Ricardo Steinberg)
- Alleine (Carlos Faruolo, Patrick Ghislain, Jorge Marín)
Best Original Score
- Alles über meine Mutter (Alberto Iglesias)
- Cuando vuelvas a mi lado (Ángel Illarramendi)
- Butterfly Tongue (Alejandro Amenábar)
- Alleine (Antonio Meliveo)
Best Art Direction
- Goya (Pierre-Louis Thévenet)
- Butterfly Tongue (Josep Rosell)
- Alles über meine Mutter (Antxón Gómez)
- Volavérunt (Koldo Vallés)
Best Costume Design
- Goya (Pedro Moreno)
- Butterfly Tongue (Sonia Grande)
- Volavérunt (Franca Squarciapino)
- Alles über meine Mutter (Bina Daigeler, José María de Cossío)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
1999 - 13th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
- Fernando León de Aranoa (Barrio)
- Alejandro Amenábar (Öffne die Augen)
- José Luis Garci (El abuelo)
- Fernando Trueba (Das Mädchen deiner Träume)
Best New Director
- Torrente - Der dumme Arm des Gesetzes (Santiago Segura)
- La primera noche de mi vida (Miguel Albaladejo)
- El milagro de P. Tinto (Javier Fesser)
- Mensaka (Salvador García Ruiz)
Best Actor
- Fernando Fernán Gómez (El abuelo)
- Gabino Diego (La hora de los valientes)
- Eduardo Noriega (Öffne die Augen)
- Antonio Resines (Das Mädchen deiner Träume)
Best Actress
- Penélope Cruz (Das Mädchen deiner Träume)
- Cayetana Guillén Cuervo (El abuelo)
- Leonor Watling (La hora de los valientes)
- Najwa Nimri (Die Liebenden des Polarkreises)
Best Supporting Actor
- Tony Leblanc (Torrente - Der dumme Arm des Gesetzes)
- Francisco Algora (Barrio)
- Agustín González (El abuelo)
- Jorge Sanz (Das Mädchen deiner Träume)
Best Supporting Actress
- Adriana Ozores (La hora de los valientes)
- Loles León (Das Mädchen deiner Träume)
- Alicia Sánchez (Barrio)
- Rosa Maria Sardà (Das Mädchen deiner Träume)
Best New Actor
- Miroslav Táborský (Das Mädchen deiner Träume)
- Ernesto Alterio (Los años bárbaros)
- Javier Cámara (Torrente - Der dumme Arm des Gesetzes)
- Tristán Ulloa (Mensaka)
Best New Actress
- Marieta Orozco (Barrio)
- María Esteve (Nada en la nevera)
- Violeta Rodríguez (Cosas que dejé en La Habana)
- Goya Toledo (Mararía)
Best Original Screenplay
- Barrio (Fernando León de Aranoa)
- Öffne die Augen (Alejandro Amenábar, Mateo Gil)
- Das Mädchen deiner Träume (Rafael Azcona, Manuel Ángel Egea, Carlos López, David Trueba)
- Die Liebenden des Polarkreises (Julio Medem)
Best Adapted Screenplay
- Mensaka (Luis Marías)
- El abuelo (José Luis Garci, Horacio Valcárcel)
- Los años bárbaros (Nicolás Sánchez Albornoz, Fernando Colomo, Carlos López)
- Mararía (Carlos Álvarez, Antonio José Betancor)
Best Spanish Language Foreign Film
- El faro (Eduardo Mignogna) (Argentina)
- Amaneció de golpe (Carlos Azpúrua) (Venezuela)
- De noche vienes, Esmeralda (Jaime Humberto Hermosillo) (Mexiko)
- Kleines Tropicana - Tropicanita (Daniel Díaz Torres) (Kuba)
Best European Feature
- Der Boxer (Jim Sheridan) (USA, Irsko)
- Aprile (Nanni Moretti) (Itálie)
- Marius und Jeannette - Eine Liebe in Marseille (Robert Guédiguian) (Francie)
- Der Dieb (Pawel Tschuchraj) (Rusko, Francie)
Best Animated Film
- ¡Qué vecinos tan animales! (Maite Ruiz de Austri)
- Ahmed, el principe de la Alhambra (Juan Bautista Berasategi)
Best Cinematography
- Mararía (Juan Ruiz Anchía)
- El abuelo (Raúl Pérez Cubero)
- Das Mädchen deiner Träume (Javier Aguirresarobe)
- Tango (Vittorio Storaro)
Best Editing
- Das Mädchen deiner Träume (Carmen Frías)
- Öffne die Augen (María Elena Sáinz de Rozas)
- El abuelo (Miguel González Sinde)
- Die Liebenden des Polarkreises (Iván Aledo)
Best Sound
- Tango (Carlos Faruolo, Alfonso Pino, Jorge Stavropulos)
- Öffne die Augen (Patrick Ghislain, Daniel Goldstein, Ricardo Steinberg)
- El abuelo (José Antonio Bermúdez, Antonio García, Diego Garrido)
- Das Mädchen deiner Träume (Pierre Gamet, Dominique Hennequin, Santiago Thévenet)
Best Original Score
- Die Liebenden des Polarkreises (Alberto Iglesias)
- Das Mädchen deiner Träume (Antoine Duhamel)
- Los años bárbaros (Juan Bardem)
- Mararía (Pedro Guerra)
Best Art Direction
- Das Mädchen deiner Träume (Gerardo Vera)
- Öffne die Augen (Wolfgang Burmann)
- El abuelo (Gil Parrondo)
- Mararía (Felix Murcia)
Best Costume Design
- Das Mädchen deiner Träume (Sonia Grande, Lala Huete)
- A los que aman (Mercè Paloma)
- El abuelo (Gumersindo Andrés)
- La hora de los valientes (Javier Artiñano)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
1998 - 12th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
- Ricardo Franco (La Bonne Étoile)
- Adolfo Aristarain (Martín (Hache))
- Montxo Armendáriz (Geheimnisse des Herzens)
Best New Director
- Familia (Fernando León de Aranoa)
- La moños (Mireia Ros)
- Memorias del ángel caído (David Alonso, Fernando Cámara)
Best Actor
- Antonio Resines (La Bonne Étoile)
- Javier Bardem (Live Flesh - Mit Haut und Haar)
- Jordi Mollà (La Bonne Étoile)
Best Actress
- Cecilia Roth (Martín (Hache))
- Julia Gutiérrez Caba (El color de las nubes)
- Maribel Verdú (La Bonne Étoile)
Best Supporting Actor
- José Sancho (Live Flesh - Mit Haut und Haar)
- Antonio Valero (El color de las nubes)
- Juan Jesús Valverde (Las ratas)
Best Supporting Actress
- Charo López (Geheimnisse des Herzens)
- Ángela Molina (Live Flesh - Mit Haut und Haar)
- Vicky Peña (Geheimnisse des Herzens)
Best New Actor
- Andoni Erburu (Geheimnisse des Herzens)
- Manuel Manquiña (Airbag - Jetzt knallt's richtig!)
- Fernando Ramallo (Carreteras secundarias)
Best New Actress
- Isabel Ordaz (Chevrolet)
- Paulina Gálvez (Retrato de mujer con hombre al fondo)
- Blanca Portillo (El color de las nubes)
Best Original Screenplay
- La Bonne Étoile (Ricardo Franco, Ángeles González Sinde)
- Familia (Fernando León de Aranoa)
- Geheimnisse des Herzens (Montxo Armendáriz)
Best Adapted Screenplay
- Das Zimmermädchen der Titanic (Cuca Canals, Bigas Luna)
- Actrius (Josep Maria Benet i Jornet, Ventura Pons)
- Carreteras secundarias (Ignacio Martínez de Pisón)
Best Spanish Language Foreign Film
- Cenizas del paraíso (Marcelo Piñeyro) (Argentina)
- Amor vertical (Arturo Sotto Díaz) (Kuba)
- La última llamada (Carlos García Agraz) (Mexiko)
Best European Feature
- Ganz oder gar nicht (Peter Cattaneo) (Velká Británie)
- Der englische Patient (Anthony Minghella) (USA)
- Brassed Off (Mark Herman) (Velká Británie, USA)
Best Animated Film
Best Cinematography
- El color de las nubes (Jaume Peracaula)
- En brazos de la mujer madura (José Luis Alcaine)
- Das Zimmermädchen der Titanic (Patrick Blossier)
Best Editing
- Airbag - Jetzt knallt's richtig! (Pablo Blanco)
- El color de las nubes (José María Biurrún)
- Geheimnisse des Herzens (Rosario Sáinz de Rozas)
Best Sound
- Geheimnisse des Herzens (Bela María Da Costa, Gilles Ortion, Alfonso Pino)
- El tiempo de la felicidad (Eduardo Fernández, Daniel Goldstein, Ricardo Steinberg)
- Martín (Hache) (Ángel Gallardo, Carlos Garrido, Daniel Goldstein, Ricardo Steinberg)
Best Original Score
Best Art Direction
- Geheimnisse des Herzens (Felix Murcia)
- El color de las nubes (Antonio Cortés)
- En brazos de la mujer madura (Josep Rosell)
Best Costume Design
- Das Zimmermädchen der Titanic (Franca Squarciapino)
- Muerte en Granada (León Revuelta)
- Perdita Durango (María Estela Fernández, Glenn Ralston)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
1997 - 11th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
Best Actor
- Santiago Ramos (Como un relámpago)
- Antonio Banderas (Two Much - Eine Blondine zuviel)
- Carmelo Gómez (El perro del hortelano)
Best Actress
- Emma Suárez (El perro del hortelano)
- Ana Torrent (Faszination des Grauens)
- Concha Velasco (Más allá del jardín)
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best New Actor
- Fele Martínez (Faszination des Grauens)
- Emilio Buale (Bwana)
- Liberto Rabal (Tranvía a la Malvarrosa)
Best Original Screenplay
- Faszination des Grauens (Alejandro Amenábar)
- Cosas que nunca te dije (Isabel Coixet)
- La buena vida (David Trueba)
Best Adapted Screenplay
- El perro del hortelano (Pilar Miró, Rafael Pérez Sierra)
- Más allá del jardín (Mario Camus)
- Tranvía a la Malvarrosa (Rafael Azcona, José Luis García Sánchez)
Best Spanish Language Foreign Film
- Sol de otoño (Eduardo Mignogna) (Argentina)
- Pon tu pensamiento en mí (Arturo Sotto Díaz) (Kuba)
- Sin remitente (Carlos Carrera) (Mexiko)
Best European Feature
- Lügen und Geheimnisse (Mike Leigh) (Velká Británie)
- Der Blick des Odysseus (Theodoros Angelopoulos) (Řecko)
- Breaking the Waves (Lars von Trier) (Dánsko)
Best Cinematography
- El perro del hortelano (Javier Aguirresarobe)
- La celestina (José Luis López Linares)
- Tranvía a la Malvarrosa (José Luis Alcaine)
Best Editing
- Faszination des Grauens (María Elena Sáinz de Rozas)
- Asaltar los cielos (Pablo Blanco, Fidel Collados)
- El perro del hortelano (Pablo G. del Amo)
Best Sound
- Faszination des Grauens (Daniel Goldstein, Alfonso Pino, Ricardo Steinberg)
- El perro del hortelano (Antonio Bloch, Carlos Faruolo, Ray Gillon)
- Libertarias (Ricard Casals, Carlos Faruolo, Ray Gillon)
Best Original Score
- Tierra (Alberto Iglesias)
- El perro del hortelano (José Nieto)
- El último viaje de Robert Rylands (Ángel Illarramendi)
Best Art Direction
- El perro del hortelano (Felix Murcia)
- La celestina (Ana Alvargonzález)
- Tranvía a la Malvarrosa (Pierre-Louis Thévenet)
Best Costume Design
- El perro del hortelano (Pedro Moreno)
- La celestina (Sonia Grande, Gerardo Vera)
- Libertarias (Javier Artiñano)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
1996 - 10th Goya Awards
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
- Álex de la Iglesia (El Dia de la Bestia)
- Manuel Gómez Pereira (Boca a boca)
- Pedro Almodóvar (Mein blühendes Geheimnis)
Best New Director
- Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto (Agustín Díaz Yanes)
- Antártida (Manuel Huerga)
- Hola, ¿estás sola? (Icíar Bollaín)
Best Actor
- Javier Bardem (Boca a boca)
- Álex Angulo (El Dia de la Bestia)
- Federico Luppi (Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto)
Best Actress
- Victoria Abril (Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto)
- Ariadna Gil (Antártida)
- Marisa Paredes (Mein blühendes Geheimnis)
Best Supporting Actor
- Luis Ciges (Así en el Cielo como en la Tierra)
- Fernando Guillén Cuervo (Boca a boca)
- Federico Luppi (La ley de la frontera)
Best Supporting Actress
- Pilar Bardem (Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto)
- Chus Lampreave (Mein blühendes Geheimnis)
- Rossy de Palma (Mein blühendes Geheimnis)
Best New Actor
- Santiago Segura (El Dia de la Bestia)
- Juan Diego Botto (Treffpunkt Kronen-Bar)
- Carlos Fuentes (Antártida)
Best New Actress
Best Original Screenplay
- Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto (Agustín Díaz Yanes)
- Boca a boca (Manuel Gómez Pereira, Juan Luis Iborra, Joaquín Oristrell, Naomi Wise)
- El Dia de la Bestia (Jorge Guerricaechevarría, Álex de la Iglesia)
Best Adapted Screenplay
- Treffpunkt Kronen-Bar (Montxo Armendáriz, José Ángel Mañas)
- El palomo cojo (Jaime de Armiñán)
- El perqué de tot plegat (Ventura Pons)
Best Spanish Language Foreign Film
- Midaq Alley - Mehr als zwei Gesichter (Jorge Fons) (Mexiko)
- El elefante y la bicicleta (Juan Carlos Tabío) (Kuba)
- Sicario (Joseph Novoa) (Venezuela)
Best European Feature
- Lamerica (Gianni Amelio) (Francie, Itálie)
- Carrington (Christopher Hampton) (Velká Británie)
- The Madness of King George (Nicholas Hytner) (Velká Británie)
Best Cinematography
- Antártida (Javier Aguirresarobe)
- El Dia de la Bestia (Flavio Martínez Labiano)
- Flamenco (Vittorio Storaro)
Best Editing
- Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto (José Salcedo)
- Boca a boca (Guillermo Represa)
- El Dia de la Bestia (Teresa Font)
- Mein blühendes Geheimnis (José Salcedo)
Best Sound
- El Dia de la Bestia (José Antonio Bermúdez, Carlos Garrido, Ray Gillon, Gilles Ortion, Miguel Rejas)
- Boca a boca (Carlos Faruolo, James Muñoz, Brian Saunders)
- Mein blühendes Geheimnis (Bernardo Menz)
Best Original Score
- Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto (Bernardo Bonezzi)
- El Dia de la Bestia (Battista Lena)
- El perqué de tot plegat (Carles Cases)
Best Art Direction
- El Dia de la Bestia (José Luis Arrizabalaga, Biaffra)
- Mein blühendes Geheimnis (Wolfgang Burmann)
- La leyenda de Balthasar el Castrado (Javier Fernández)
Best Costume Design
- La leyenda de Balthasar el Castrado (Pablo Gago Montilla)
- El Dia de la Bestia (Estíbaliz Markiegi)
- La ley de la frontera (María José Iglesias)
Best Make Up
Best Production Supervision
Best Special Effects
Honorary Goya Award
1995 - 9th Goya Awards
Best Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Film
Best Director
Best New Director
- Justino, un asesino de la tercera edad (Santiago Aguilar, Luis Guridi)
- Dame fuego (Héctor Carré)
- Todo es mentira (Álvaro Fernández Armero)
Best Actor
- Carmelo Gómez (Días contados)
- Gabino Diego (Los peores años de nuestra vida)
- Alfredo Landa (Canción de cuna)
Best Actress
- Cristina Marcos (Todos los hombres sois iguales)
- Ana Belén (La pasión turca)
- Ruth Gabriel (Días contados)
Best Supporting Actor
- Javier Bardem (Días contados)
- Agustín González (Los peores años de nuestra vida)
- Óscar Ladoire (Alegre ma non troppo)
Best Supporting Actress
Best New Actor
- Saturnino García (Justino, un asesino de la tercera edad)
- Coque Malla (Todo es mentira)
- Pepón Nieto (Días contados)
Best New Actress
Best Original Screenplay
- Todos los hombres sois iguales (Manuel Gómez Pereira, Juan Luis Iborra, Joaquín Oristrell, Yolanda García Serrano)
- El detective y la muerte (Gonzalo Suárez)
- Los peores años de nuestra vida (David Trueba)
Best Adapted Screenplay
- Días contados (Imanol Uribe)
- Canción de cuna (José Luis Garci, Horacio Valcárcel)
- La pasión turca (Vicente Aranda)
Best Spanish Language Foreign Film
- Erdbeer & Schokolade (Tomás Gutiérrez Alea, Juan Carlos Tabío) (Kuba)
- La estrategia del caracol (Sergio Cabrera) (Kolumbie)
- Sin compasión (Francisco J. Lombardi) (Peru)
Best European Feature
- The Snapper - Hilfe, ein Baby (Stephen Frears) (Velká Británie, Irsko)
- Was vom Tage übrigblieb (James Ivory) (Velká Británie)
- Raining Stones (Ken Loach) (Velká Británie)
Best Animated Film
Best Cinematography
- Canción de cuna (Manuel Rojas)
- Días contados (Javier Aguirresarobe)
- La pasión turca (José Luis Alcaine)
Best Editing
- Días contados (Teresa Font)
- Canción de cuna (Miguel González Sinde)
- El detective y la muerte (José Salcedo)
Best Sound
- Los peores años de nuestra vida (Polo Aledo, José Antonio Bermúdez, Carlos Garrido, Gilles Ortion)
- Días contados (Gilles Ortion)
- La pasión turca (Ricard Casals, Gilles Ortion)